* Προέρχεται από 6 σερί Under 2.5 στο πρωτ.
    * Απαραβίαστη η εστία του στα τελευταία 3 εκτός

• Καιρός: 24oC Αίθριος
    • Σχόλια: Κεκλεισμένων των θυρών

Σε πολύ καλό... φεγγάρι η ΑΕΛ το τελευταίο διάστημα, επέστρεψε στις νίκες εκτός έδρας αφού επικράτησε της Δόξας με 1-2. Η ποιότητα του Ντανίλο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο παιχνίδι, καθώς ήταν αυτός που με ατομική ενέργεια στο 64' λεπτό του αγώνα, έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Το σκορ είχε ανοίξει από το 2' μόλις λεπτό, μετά από ένα ωραίο συνδυασμό των Ριέρα και Ντανίλο, με τον πρώτο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να ανοίγει το σκορ. Η ΑΕΛ, που είχε ισοφαριστεί προσωρινά στο 34', είχε την κατοχή καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε καθόλου στο β' ημίχρονο, όντας πιο ξεκούραστη από τον αντίπαλο. «Είμαστε σε καλή φόρμα το τελευταίο διάστημα. Πρέπει όμως να συνεχίσουμε για να υλοποιήσουμε τους στόχους μας. Δεν θα είναι καθόλου εύκολος αντίπαλος ο Ερμής», ανέφερε σε δηλώσεις του στο επίσημο κανάλι της ομάδας, ο τεχνικός της ομάδας Ντούσαν Κέρκεζ.

Χωρίς σημαντικά προβλήματα θα υποδεχθεί τον Ερμή για την 9η αγωνιστική η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ. Ο Βόσνιος τεχνικός, είδε τον Μαέ (Ε. 7/2) να μένει εκτός τελευταία στιγμή στο παιχνίδι με τη Δόξα, όμως είναι έτοιμος να «χτυπήσει» την πόρτα της 11άδας σήμερα. Θα είναι εκ νέου εκτός ο Έουλερ (Α. 4/1) που δεν έχει ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε.

(4-2-3-1): Βοζίνια - Σάντος, Τεσέιρα, Μπουνόζα, Κυριάκου - Μεντόγεβιτς, Ριέρα - Παπαφώτης, Τόρες, Ντανίλο - Μαέ

Μεγάλη από κάθε άποψης νίκη, αυτή που πέτυχε την περασμένη Τετάρτη ο Ερμής στην εξ' αναβολής αναμέτρηση κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κύπρου πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα στο 84' λεπτό του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 0-1, για να πάρει η ομάδα του την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα, ούσα και 3η συνεχόμενη εκτός έδρας. Σε ένα ματς όπου ο αντίπαλος ήταν αυτός που «καιγόταν» για τη νίκη, ο Νίκος Ανδρονίκου έστησε τους παίκτες στον αγωνιστικό χώρο με αμυντικό προσανατολισμό και έκλεισε αρκετά καλά τους χώρους. Πράγμα που ανάγκασε τη Νέα Σαλαμίνα να παίξει με μπαλιές στην περιοχή, με τους αμυντικούς όμως να τις «καθαρίζουν» όλες. Μπορεί να μην προσφέρει θέμα αυτή η ομάδα, όμως ξέρει πολύ καλά πως να παίρνει αποτελέσματα στον αγωνιστικό χώρο και αυτό θα επιδιώξει και κόντρα στην ΑΕΛ.

Μία σημαντική απουσία καλείται να διαχειριστεί ο Νίκος Ανδρονίκου για το παιχνίδι στο Τσίρειο στάδιο απέναντι στην ΑΕΛ. Ο λόγος για τον αριστερό φουλ μπακ, Στέλιο Δημητρίου (8/0) που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών. Ο κόουτς προτίμησε να τον αφήσει εκτός από αυτόν τον αγώνα και να τον έχει στη διάθεσή του στο επόμενο κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στην Ένωση εντός έδρας.

(3-5-2): Καϊκέ - Καραγκούνης, Σιντιμπέ, Γαβριήλ - Φιρινίδης, Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Κονέ - Λέμος, Φερνάντες

Εκτίμηση

H ΑΕΛ είναι το φαβορί στην αναμέτρηση όμως ο «άσος» είναι αρκετά χαμηλά. Σε όλα τα παιχνίδι στην έδρα της έχει δεχθεί γκολ, ενώ ο Ερμής έχει καλή άμυνα. Ίσως ένα combo του «άσου» με Under 3.5 να μην είναι και άσχημη επιλογή, όμως θα προτιμήσουμε το... πάσο.