*2/ 3 0-1 G στο πρωτάθλημα
    *Δεν σκόραρε ποτέ πρώτη

• Καιρός: 31oC Ζέστη
    • Σχόλια: Περιορισμένος αριθμός θεατών (33%).

Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΑΠΟΕΛ. Επιχείρησε να αμυνθεί στο πρώτο ημίχρονο, επιθετικά δεν είχε κάτι να δείξει και φυσιολογικά δέχθηκε πίεση από τον αντίπαλο. Πότε ο Βοζίνια, πότε η αστοχία κρατούσαν τα επίπεδα του αποτελέσματος στο 0-0. Στην επανάληψη μετά από οδηγίες του Κέρκεζ οι παίκτες πίεσαν ψηλά, έγιναν οι απαραίτητες αλλαγές και έτσι με περισσότερη ταχύτητα βρήκε φάσεις προς την εστία του Σίλβα. Είχε και δοκάρι με τον Παπαφώτη, ενώ ο Βοζίνια την έσωσε σε πέναλτι. Αυτές οι εξελίξεις την κράτησαν στο 0-0 μέχρι το 86' εκεί που ο Μεντόγεβιτς με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έφυγε ηττημένη από το ΓΣΠ. Μεσοβδόμαδα έπαιξε και για το Κύπελλο, όπου και κέρδισε με το ευρύ 5-0 την Ομόνοια Ψευδά εντός έδρας. Ο προπονητής επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς παίκτες.

Ο Κέρκεζ την προηγούμενη εβδομάδα αντιμετώπιζε ένα και μοναδικό πρόβλημα. Ο λόγος για τον κεντρικό αμυντικό Αντρέ Τεϊσέιρα (2/0), όμως ο συγκεκριμένος παίκτης κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει. Όπως όλα δείχνουν θα είναι στον πάγκο. Για το ματς που έρχεται δεν υπολογίζονται οι Μαϊντέβατς (Ε, 0/0) και Αβραάμ (Μ, 3/1). Ο Βόσνιος τεχνικός ζήτησε γρήγορο γκολ και πίεση από το πρώτο λεπτό.

(3-5-2): Βοζίνια - Μπουνόζα, Ράσο, Κυριάκου - Ριέρα, Έουλερ, Παπαφώτης, Μεντόγιεβιτς, Αντάμοβιτς - Μάε, Τόρρες

Την προηγούμενη αγωνιστική ήρθε 0-0 με την ΑΕΚ εντός έδρας. Ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδινε στο γήπεδο της και κατάφερε να πάρει έναν βαθμό πολύ σημαντικό ενόψει της συνέχειας. Έκανε αρχή στο φετινό πρωτάθλημα με δύσκολα παιχνίδια και έδειξε καλά στοιχεία. Στο ματς που πέρασε μπήκε δυνατά, κέρδισε τη μάχη του κέντρου και επέβαλε τον ρυθμό της. Αυτό τη βοήθησε στο να πηγαίνει αργά το τέμπο, ενώ είχε και πολύ καλή αμυντική παρουσία. Στο β' ημίχρονο πήγε να ανοίξει η αναμέτρηση, είχε και δοκάρι με τον Καπαρτή όμως στο τέλος τα χρειάστηκε καθώς ο Καϊρίνος έκανε κάποιες φοβερές επεμβάσεις και κράτησε το ματς στο 0-0. Την περασμένη Τετάρτη είχε ματς για το Κύπελλο και κέρδισε εντός έδρας τον ΘΟΙ με ευκολία, όπως δείχνει και το τελικό 4-0. Η ομάδα έπαιξε με βασικούς παίκτες.

Ο Χρύσης Μιχαήλ αντιμετωπίζει δύο αγωνιστικά προβλήματα. Παραμένει εκτός ο Άλεξ Κωνσταντίνου (Ε, 0/0) ενώ αγώνα δρόμου κάνει για να προλάβει το ματς ο τερματοφύλακας Δημήτρης Κυριακίδης (0 συμμετοχές). Η ψυχολογία είναι στα ύψη, πόντους πήρε η ομάδα και μάλιστα από δύσκολα παιχνίδια και πάει στη Λεμεσό με στόχο το βαθμολογικό όφελος. Δούλεψαν πολύ στις προπονήσεις πάνω στο κομμάτι των αντεπιθέσεων.

(4-2-3-1): Καϊρίνος - Χριστοφή, Οικονόμου, Μπαράνοφ, Ευσταθίου - Χρίστου, Νεοφύτου - I. Σασί, Χατζηβασίλης, Μ. Σάσι - Ρομό.

Εκτίμηση

Φαβορί στο παιχνίδι υπάρχει και μάλιστα μεγάλο. Η ΑΕΛ έχει τον πρώτο λόγο λόγω ποιότητας και έδρας, όμως θα πρέπει να παρουσιαστεί σοβαρή στην αναμέτρηση, αφού η Καρμιώτισσα έδειξε τι μπορεί να κάνει. Η δική μας η εκτίμηση πάει προς την επιλογή 2-3 γκολ με απόδοση 2.05.