* Έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ στο διάστημα 16'-30' (5)

* Σκοράρει τα περισσότερα γκολ στο διάστημα 1'-15' (8)

• Καιρός: 19oC Αίθριος
    • Α' Γύρος: Ανόρθωση - ΑΕΚ 1-0 (8/11)
    • Σχόλια: Χρήση VAR. Κεκλεισμένων των θυρών.

Με τον καιρό η ΑΕΚ βελτιώνεται υπό τις οδηγίες του Σωφρόνη Αυγουστή και αυτό ήταν ξεκάθαρο κόντρα στην Πάφο την προηγούμενη αγωνιστική (1-4). Με οδηγό τον Νάντο που πέτυχε δύο εξαιρετικά σε εκτέλεση γκολ, έφτασε τους 37 βαθμούς και προσπαθεί να μειώσει την απόσταση από τις προπορευόμενες ομάδες. Ο Νάντο λοιπόν στο 26’ άνοιξε το σκορ με σουτ εκτός περιοχής και απάντησε στο γκολ των γηπεδούχων (56’) οκτώ λεπτά αργότερα για να βάλει ξανά την ΑΕΚ σε θέση οδηγού. Ουσιαστική και αποτελεσματική στα τελικά στάδια του αγώνα, σκόραρε δύο γκολ με τους Ναράνχο (86’) και Μακρή (90’) για να «κολλήσει» δεύτερο σερί τρίποντο μετά από ένα μήνα. «Θέλουμε τη νίκη ακόμη και με... μισό μηδέν», είπε ο κόουτς Αυγουστή στη καθιερωμένη διάσκεψη Τύπου για το σημερινό ματς.

Ουδέν νεότερο στα αγωνιστικά δεδομένα της ΑΕΚ, καθώς παραμένουν ως είχαν και στο τελευταίο της παιχνίδι. Οπότε, εκτός είναι ο Φλοριάν (Ε, 16/4) και ο Σούντερντεν (Α, 4/0). Όλοι οι υπόλοιποι είναι διαθέσιμοι. Ο Αυγουστή αναμένεται να αλλάξει τακτικό σχηματισμό προσανατολίζοντας την ομάδα του στο αμυντικό κομμάτι, καθώς το... επιθετικό 3-4-3, θα γίνει 4-2-3-1 για σήμερα.

(4-2-3-1): Μολ - Φερνάντεζ, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου - Χέιτλι, Τρουγιόλς - Ακοράν, Νραάνχο, Νάντο - Τρισκόφσκι

Σημείωσε την 4η της νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια η Ανόρθωση που επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας εντός έδρας με τον Κβιλιτάια να σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Γεωργιανός φορ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον το αμυντικό λάθος των φιλοξενουμένων στο 7’ και αφού πέρασε και τον αντίπαλο πορτιέρε άνοιξε το σκορ. Ο Καλτσάς απλοποίησε τα δεδομένα στο 28’ μετά από ωραία ομαδική και ατομική προσπάθεια σημειώνοντας το γκολ της βραδιάς. Τέσσερις ευκαιρίες βρήκε στο β’ ημίχρονο (48’, 57’, 64’, 66’) για να «κλειδώσει» τους τρεις βαθμούς, ωστόσο αγχώθηκε για ένα ακόμη ματς μιας και δέχθηκε τη μείωση στο 82’ από την άσπρη βούλα. Στους 43 βαθμούς πλέον η ομάδα της Αμμοχώστου που θέλει να διατηρήσει επαφή με την κορυφή.

Ούτε λόγος για αγωνιστικά προβλήματα στην Ανόρθωση μιας και σήμερα επιστρέφει και ο Οκριασβίλι (ΜΕ, 8/4) που έχει να αγωνιστεί από τις αρχές Νοεμβρίου. Ωστόσο, δύσκολα θα πάρει θέση στο αρχικό σχήμα. Το πιο πιθανό είναι να πάρει μερικά λεπτά συμμετοχής στα τελικά στάδια του αγώνα. Αλλάζει την σχηματισμό ο Τιμούρ Κετσπάγια που επιστρέφει σε 4άδα στην άμυνα.

(4-2-3-1): Λόρια - Γκαλίτσιος, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια - Νταουσβίλι, Μπουσουλάτζιτς, - Καλτσάς, Χουσμπάουερ, Ελουντού - Κβιλιτάια