10/15 Under 2,5 στα φετινά εκτός
    9/13 Under 2,5 στα τελευταία vs ΑΕΚ Λάρνακας
    Καλύτερη άμυνα στο πρωτ. (27 γκολ σε 30 ματς)

• Καιρός: 25oC Αίθριος
    • Α' Γύρος: Πάφος - ΑΕΚ Λάρνακας 2-0 | Στην κανονική διάρκεια: Πάφος - ΑΕΚ 1-1 (18/09/21), ΑΕΚ - Πάφος 1-3 (20/12/21)
    • Σχόλια: Προτελευταία αγωνιστική. Περιορισμένος αριθμός οπαδών (85%). Με VAR.

Μπορούσε να μπει δυναμικά στην μάχη της 2ης θέσης η ΑΕΚ Λάρνακας, ή ακόμη και για τον τίτλο, αν δεν δεχόταν την ψυχρολουσία από τον Άρη Λεμεσού εντός έδρας (1-1). Το γκολ-πέναλτι που δέχθηκε στο 90+4', σε ένα παιχνίδι που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τη στιγμή που σκόραρε με τον Ρομό (67') στης στέρησε την παραπάνω ευκαιρία. Και θα μπορούσε σε διάφορες περιπτώσεις να ανοίξει νωρίτερα το σκορ, αλλά και να «καθαρίσει» το ματς. Έγραψε κραυγαλέες ευκαιρίες στο α' ημίχρονο (6', 15', 24', 44', 45') όμως βρήκε σε εξαιρετική μέρα τον αντίπαλο κίπερ. Εν τέλει «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» στο β' ημίχρονο, όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Μπαντία που δήλωσε απογοητευμένος μετά το παιχνίδι, παρά την καλή εμφάνιση. Στο -3 από τη 2η θέση και τον ΑΠΟΕΛ, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Υστερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, όμως θα τα δώσει όλα για όλα στο φινάλε.

Έλειψε από το τελευταίο παιχνίδι ο βασικός δεξιός οπισθοφύλακας Ροσάλες (Α) και φάνηκε. Και αυτό διότι η ΑΕΚ δημιούργησε πολλά ρήγματα από τα αριστερά, χωρίς να χρησιμοποιήσει αρκετά τη δεξιά πτέρυγα. Για σήμερα δεν είναι με το μέρος του οι πιθανότητες να είναι στην αποστολή. Αμφίβολοι επίσης οι αναπληρωματικοί Λαμπόικο (Μ) και Μαρτής (ΜΕ). Τραυματίας παραμένει ο εφεδρικός μπακ Εγγλέζου, ενώ τιμωρημένος είναι ο Τάντι (Α).

Ελαχιστοποιήθηκαν οι πιθανότητες της Πάφου για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μετά την ήττα από την Ανόρθωση εκτός έδρας (1-0). Εξέλιξη που έφερε και την απομάκρυνση του προπονητή, Ντάρκο Μίλανιτς από την τεχνική ηγεσία. Στα εναπομείναντα παιχνίδια της ομάδας, στον πάγκο θα είναι ο σύμβουλος και πρώην μέλος των «Galácticos», Μίτσελ Σαλγκάδο. Στο ματς με την Ανόρθωση πάντως, η Πάφος κυριάρχησε στο α' ημίχρονο και είχε καλές ευκαιρίες με Σεμέδο (5') και Αλ-Γκαντιουΐ (27'). Αμυντικά δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα σε όλο το ματς, όμως το γκολ που δέχθηκε από στατική φάση στο 72', έμελλε να καθορίσει και το τελικό αποτέλεσμα. Στο -5 πλέον από την 4άδα που οδηγεί στην Ευρώπη, χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να καταφέρει να ανατρέψει το σκηνικό. «Θα παλέψουμε μέχρι και το τελευταίο λεπτό για να πάρουμε αυτό που αξίζουμε», είπε στις πρώτες του δηλώσεις ο Ισπανός.

Ένα πρόβλημα τελευταίας στιγμής άφησε εκτός τον Ζάιρο (Ε) από το ματς με την Ανόρθωση. Η οξυδέρκειά του φάνηκε να απουσιάζει από το σύνολο, στο επιθετικό τρίτο και θα περάσει από τεστ ετοιμότητας για απόψε. Έχει πάντως σημαντικές απουσίες ο Σαλγκάδο εν όψει του αγώνα στην Λάρνακα, μιας και είναι τιμωρημένοι οι πολύτιμοι Πάντσεον (Μ) και Μπάιριτς (Α), ενώ εκτός είναι και ο 2ος κίπερ Πέτρου.

Εκτίμηση
    Η ΑΕΚ Λάρνακας είναι δυνατή στην έδρα της, όμως της λείπει το εύκολο γκολ. Η Πάφος παίζει το τελευταίο της χαρτί για να μειώσει από την 4άδα και θα πρέπει να ρισκάρει. Η ισοπαλία δεν βολεύει καμία, όμως δεν βγαίνει κάτι διαφορετικό στο ζευγάρι. Κάπου στο 1X & Under 3,5 κινείται το ματς.