* Έχει δεχθεί γκολ σε όλα τα εκτός έδρας ματς
    * 4 συνεχόμενα Over 2.5 στο πρωτάθλημα

• Καιρός: 26oC Αίθριος
    • Σχόλια: Κεκλεισμένων των θυρών.

Συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία η Δόξα, που κατάφερε μεσοβδόμαδα να επιβληθεί με 2-0 στην έδρα της της Νέας Σαλαμίνας. Ο Κώστας Σακκάς παράταξε στον αγωνιστικό χώρο ένα σύνολο που ήξερε ακριβώς τι ήθελε, αλλά και πότε να πιέσει τον αντίπαλο. Από την αρχή του ματς, ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, χωρίς να είναι απειλητική επιθετικά. Όσο περνούσε ο χρόνος όμως, έμπαινε με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, άνοιξε το σκορ με τον πρώτο της σκόρερ, τον Σαντίκ (Ε. 6/5), από την «άσπρη βούλα». Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Φινλανδός φορ βρήκε ξανά δίχτυα, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα. Αήττητη στην έδρα της, θα προσπαθήσει να έχει βαθμολογικό όφελος και κόντρα στην ΑΕΛ.

Η Δόξα ολοκλήρωσε την Κυριακή την προετοιμασία της για το ματς με την ΑΕΛ, χωρίς επιπλέον αγωνιστικά προβλήματα, πλην του Καλό (Ε. 3/1) που βρίσκεται εκτός εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα και του Τζίλσον Κόστα που ακόμη δεν έχει παίξει στον φετινό μαραθώνιο. Επιστρέφει στη διάθεση του Κώστα Σακκά ο Τραϊτσέφσκι (Μ. 5/0) που εξέτισε την ποινή του στο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα και η λογική λέει ότι θα πάρει φανέλα βασικού.

(4-2-3-1): Σισκόφκσι - Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου - Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι - Λουίς Κάρλος, Ασαμόα, Μέσκα - Σαντίκ

Η ΑΕΛ πέτυχε την πιο εύκολη νίκη της στο πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική, επικρατώντας της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 4-1 εντός έδρας. Μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ και μέχρι το 24ο λεπτό είχαν διαλύσει την ανασταλτική λειτουργία του αντιπάλου, αφού προηγήθηκαν με 3-0. Έστω κι αν οι «βυσσινί» μείωσαν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το 4ο γκολ ήρθε σχετικά νωρίς στην επανάληψη και «έσβησε» τις όποιες ελπίδες υπήρχαν στο αντίπαλο στρατόπεδο για κάτι θετικό. Αυτή ήταν η πιο αποτελεσματική εμφάνιση των «γαλαζοκιτρίνων» της Λεμεσού στον φετινό μαραθώνιο που ευελπιστούν να έχει και συνέχεια κόντρα στη Δόξα.

Δύο σημαντικές επιστροφές μετρά ο Ντούσαν Κέρκεζ για την αναμέτρηση με τη Δόξα. Η μία αφορά στα στόπερ, με τον Αντρέ Τεσέιρα (5/0) να επιστρέφει στο κέντρο της άμυνας, στο πλάι του Μπουνόζα (4/0), αφού εξέτισε την τιμωρία του. Η δεύτερη αφορά τον Αβραάμ (Α. 3/1), με τον Κύπριο διεθνή να μπαίνει στο κανονικό πρόγραμμα προπόνησης μαζί με τους υπόλοιπους. Θα είναι εκ νέου εκτός ο Έουλερ (Α. 4/1).

(4-2-3-1): Βοζίνια - Σάντος, Τεσέιρα, Μπουνόζα, Κυριάκου - Μεντόγεβιτς, Ριέρα - Παπαφώτης, Τόρες, Ντανίλο - Μαέ

Εκτίμηση
    Η ΑΕΛ έρχεται φουριόζα στο συγκεκριμένο ματς και ως... ελαφρώς φαβορί, με τη Δόξα όμως να θέλει να παραμένει αήττητη εντός έδρας. Παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες έχουν το εύκολο γκολ, περιμένουμε ένα προσεγμένο παιχνίδι εκατέρωθεν, με το σκορ να μην ξεφεύγει.