* Χ ημίχρονο και τα δύο φετινά εκτός έδρας
    * 2/3 N/G στα πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος

• Καιρός: 25oC Αίθριος
    • Σχόλια: Εξ αναβολής ματς της 4ης αγωνιστικής. Κεκλεισμένων των θυρών

Αγνώριστη ήταν η Δόξα Κατωκοπιάς στο τελευταίο της παιχνίδι με την ΑΕΚ στη Λάρνακα. Η ομάδα του Κώστα Σακκά, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλό της και μοιραία δέχθηκε την 1η της ήττα στον φετινό μαραθώνιο(2-0). Γενικότερα στο παιχνίδι, η Δόξα δεν μπόρεσε να πάρει σε κανένα σημείο πρωτοβουλίες και να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά στην αντίπαλη εστία. Χρόνος για χάσιμο δεν υπήρχε, γι' αυτό από την πρώτη στιγμή, πρόεδρος και προπονητής επέστησαν την προσοχή των ποδοσφαιριστών στον εξ' αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής με τη Νέα Σαλαμίνα. Θυμίζουμε πως το συγκεκριμένο παιχνίδι, αναβλήθηκε λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού που βρέθηκαν στην ομάδα.

Ο Κώστας Σακκάς, όσο αφορά τα αγωνιστικά δεδομένα, δεν μπορεί να υπολογίζει σίγουρα στον Καλό (3/1), όπως και στον Γκίλσον Κόστα (μέσος), που βρίσκεται αρκετά πίσω σε θέματα φυσικής κατάστασης με το ντεμπούτο του να αργεί ακόμη. Επίσης, ο... αναντικατάστατος Τραϊτσέφσκι (5/0) συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και δεν υπολογίζεται. Ο επικρατέστερος που θα τον αντικαταστήσει στην μεσαία γραμμή είναι ο Ασαμόα (1/0).

(4-2-3-1): Σισκόφσκι - Εγγλέζου, Μουκτάρης, Μιντίκκης, Χριστοφή - Μπόλιεβιτς, Οικονομίδης - Ασαμόα, Μέσκα, Ολιβέιρα - Σαντίκ

Κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια η Νέα Σαλαμίνα στο Αμμοχωστιανό ντέρμπι με την Ανόρθωση το περασμένο Σάββατο, όμως υπέστη τη δεύτερη ήττα στην έδρα της με 4-1. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη φάση στο 9' λεπτό, όταν και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε την άσπρη βούλα. Από εκείνο το λεπτό, ήταν με την πλάτη στον τοίχο, ενώ πριν καλά καλά συνέλθουν δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Μετά η Νέα Σαλαμίνα πίεσε, μείωσε στο σκορ, είχε και δοκάρι, έπαιζε και με παίκτη παραπάνω, όμως δέχθηκε άλλα δύο γκολ στο β' ημίχρονο και κατέρρευσε. Προς το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής της ομάδας, Πάμπος Χριστοδούλου αποβλήθηκε από τον διαιτητή, όμως θα βρίσκεται κανονικά στον πάγκο της ομάδας, αφού πρόκειται για εξ' αναβολής αναμέτρηση και θα χάσει τα επόμενα δύο παιχνίδια με ΑΕΛ (εντός) και Παραλίμνι (εκτός).

Το απουσιολόγιο της Νέας Σαλαμίνας... αδειάζει. Και αυτό διότι ένας ποδοσφαιριστής που έλειψε (σ.σ. και φάνηκε!) στα τελευταία παιχνίδια, είναι πανέτοιμος να βρεθεί ακόμη και στην ενδεκάδα. Ο λόγος για τον Τσέχο επιθετικό, Τόμας Βάγκνερ (3/3) που μπορεί να δώσει σημαντικές λύσεις στο επιθετικό τρίτο. Όλοι οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές είναι διαθέσιμοι.

(4-2-3-1): Βεσελόφσκι - Ανδρέου, Τσμοβς, Χριστοφόρου, Μπρένο - Βαρέλα, Βινίσιους - Αντιόλο, Οσέι, Κονφέ - Βάγκνερ

Εκτίμηση

Η Δόξα έχει δείξει πως είναι ένας αρκετά υπολογίσιμος αντίπαλος, όμως αυτή που «καίγεται«» για βαθμούς, είναι η Νέα Σαλαμίνα. Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για τους «ερυθρόλευκους». Το ματς το περιμένουμε κλειστό, όπως και το γεγονός ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Με αυτό το σκεπτικό, το Under 2.5 είναι μία αρκετά καλή επιλογή.