* 8 σερί ματς χωρίς ισοπαλία κόντρα στην Ένωση εκτός (3-0-5)
    * 2/3 G/G εκτός έδρας
    * 2-3 γκολ στους τελευταίους 3 αγώνες πρωτ.

• Καιρός: 24oC Αίθριος
    • Σχόλια: Κεκλεισμένων των θυρών

Σπουδαίο αποτέλεσμα απέσπασε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου στην 8η αγωνιστική. Οι «βυσσινί» πήραν παλικαρίσιο βαθμό από την... ευρωπαϊκή Ομόνοια (0-0), μάλιστα, εκτός έδρας! Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κάρλος Φερέρ ο τερματοφύλακας Πέτρου (4 συμμετοχές), που κράτησε ανέπαφη την εστία του, έχοντας στο τέλος του αγώνα 7 αποκρούσεις. Η κορυφαία του επέμβαση όμως, ήταν στο 82', όταν και απέκρουσε πέναλτι, με τους συμπαίκτες του και το τεχνικό επιτελείο να του δίνουν τα εύσημα. Ως φυσικό επακόλουθο αυτής του της εμφάνισης, ψηφίστηκε ως ο MVP του αγώνα. Επιθετικά πάντως, η Ένωση δεν έδειξε κάτι το αξιόλογο.

Χωρίς προβλήματα θα παραταχθεί η Ένωση σε αυτή την πολύ κρίσιμη αναμέτρηση. Ο Κάρλος Φερέρ μετράει μία πολύ σημαντική επιστροφή στην επιθετική γραμμή. Ο λόγος για τον Ντένινγκ (6/0) που απουσίασε από το παιχνίδι στο «ΓΣΠ», λόγω τιμωρίας. Έτσι, με τον Αργεντινό επιθετικό να είναι διαθέσιμος, λογικά επιστρέφει και στο αρχικό σχήμα, για να μείνει εκτός, ο Μπαλοτέλι (5/1), το πιθανότερο.

(4-2-3-1): Πέτρου - Λουσέρο, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπελόνε - Φελίπε, Μαϊσουράντζε - Μπαρμπόσα, Θεοδώρου, Ουντόζι - Ντένινγκ

Η κούραση έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τελευταίο παιχνίδι της Δόξας την περασμένη Δευτέρα και ήταν κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στα τελικά στάδια της αναμέτρησης. Αν και άρχισε το ματς κόντρα στην ΑΕΛ με το... αριστερό, αφού βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ απ' το 2ο λεπτό, εντούτοις έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 34' με τον ανεβασμένο Σαντίκ, που πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, με 6 γκολ. Στα μέσα του β' ημιχρόνου, εκεί που έδωσε βαρύτητα στην ανασταλτική της λειτουργία, η ποιότητα του αντιπάλου την έβαλε εκ νέου σε θέση κυνηγού. Οι δυνάμεις εγκατέλειψαν τους παίκτες του Κώστα Σακκά και παρά τις όποιες προσπάθειες κατέβαλαν, δέχθηκαν την ήττα. Το παιχνίδι κόντρα στην Ένωση θα είναι το τέταρτο μέσα σε 13 ημέρες.

Με τις ίδιες απουσίες, όπως και κόντρα στην ΑΕΛ, θα ταξιδέψει η Δόξα στο Παραλίμνι για την αναμέτρηση της Παρασκευής. Ο Κώστας Σακκάς δεν μπορεί να υπολογίζει στον Καλό (Ε, 3/1), που είναι εκτός εδώ και αρκετό διάστημα. Ανεβάζει ρυθμούς ο Τζίλσον Κόστα που ακόμη δεν έχει παίξει... λεπτό τη φετινή αγωνιστική περίοδο και ίσως συμπεριληφθεί στην αποστολή. Παίζεται μία θέση στα χαφ, με τον Τραϊτσέφσκι (5/0) να έχει το πάνω χέρι έναντι του Ασαμόα (3/0).

(4-2-3-1): Σισκόφκσι - Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου - Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι - Λουίς Κάρλος, Ολιβέιρα, Μέσκα - Σαντίκ

Εκτίμηση

Παιχνίδι δίχως αύριο για τους γηπεδούχους που θέλουν μόνο τη νίκη. Για δύο αποτελέσματα στο Παραλίμνι η Δόξα, καθώς βολεύεται και με ισοπαλία. Περιμένουμε κλειστό ματς από την αρχή του ματς, με τις δύο ομάδες να έχουν περισσότερο το μυαλό τους στο ανασταλτικό κομμάτι. Σε απόδοση διπλασιασμού η ισοπαλία στο ημίχρονο.