* Χειρότερη επίθεση εντός έδρας (2 γκολ)

* 3/4 τελευταία εκτός στο πρωτ. έληξαν «Χ» στο ημίχρονο
    * 8/13 Under 2.5 στο πρωτ.

• Καιρός: 20oC Αίθριος
    • Α' Γύρος: Ανόρθωση - Ερμής 3-1 (23/8)
    • Σχόλια: Πρώτη αγωνιστική με τη χρήση VAR στο πρωτάθλημα. Κεκλεισμένων των θυρών.

Παρά την αριθμητική του υπεροχή για 60' και πλέον λεπτά, ο Ερμής συμβιβάστηκε με την ισοπαλία απέναντι στην Πάφο εντός έδρας (1-1). Σε ένα παιχνίδι όπου έβγαλε αντίδραση και έψαξε μανιωδώς την ισοφάριση, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 2'. Στο 30' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο και το συγκρότημα του Μαρίνου Σατσιά έκλεισε την Πάφο στα καρέ της. Άργησε, αλλά ήρθε η ισοφάριση στο 74' με ωραία κεφαλιά του Ρουσιά, δίχως όμως να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο στα τελικά στάδια του αγώνα. Αυτή η ισοπαλία ήταν η 4η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, που την κρατάει σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη της απευθείας διαβάθμισης. «Η Ανόρθωση είναι μεγάλη ομάδα, όμως δεν θα είμαστε εύκολος αντίπαλος παρά τον ψηλό βαθμό δυσκολίας. Το άγχος και το στρες το έχει ο αντίπαλος», τόνισε σε ραδιοφωνικές του δηλώσεις ο πρόεδρος της ομάδας Λούκας Φανιέρος για το σημερινό παιχνίδι.

Ανέβασε ρυθμούς στις τελευταίες προπονήσεις ο χαφ Σιντιμπέ (7/0) και εναπόκειται στον Μαρίνο Σατσιά αν θα τον συμπεριλάβει στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι. Οι μπακ Χολτ (10/1), Κυριακίδης (11/0) και ο μέσος Κονέ (9/1) που συμπλήρωσαν τρεις κίτρινες κάρτες στο ματς με την Πάφο, αποφασίστηκε να εκτίσουν την ποινή τους στην επόμενη αναμέτρηση με τον Απόλλωνα εκτός έδρας. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν επιπλέον αγωνιστικά προβλήματα.

(5-4-1): Καϊκέ - Δημητρίου, Κυριακίδης, Χολτ, Καραγκούνης, Ντίας - Γαβριήλ, Λέμος, Μέιρα, Κονέ - Ρουσιάς

Δεν λέει να... σηκώσει κεφάλι η Ανόρθωση, που έχασε δεύτερο σερί παιχνίδι μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα του Κετσπάγια ηττήθηκε με 2-1 από τη Δόξα εκτός έδρας, σε ένα παιχνίδι που χαράμισε το α' ημίχρονο δίχως να απειλήσει τον αντίπαλο και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 27'. Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο, ισοφάρισε με προβολή του Μανιά στο 51', με τον Ελλαδίτη φορ να χάνει ξεκάθαρη φάση τρία λεπτά αργότερα. Ωστόσο, σε μία ακόμη αδράνεια της άμυνας στο 57' και λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Λόρια, δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Έπειτα, παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, πέφτοντας από την κορυφή της βαθμολογίας στην 3η θέση. Δεν υπάρχουν περιθώρια για νέες απώλειες, ειδικότερα μετά και τη χθεσινή νίκη του Απόλλωνα.

Ευχάριστα ήταν τα νέα στην Ανόρθωση όσο αφορά τον φορ Κβιλιτάια (9/6). Ο Γεωργιανός που αποχώρησε τραυματίας στο τελευταίο παιχνίδι, απέφυγε τα χειρότερα και θα βρίσκεται στην αποστολή. Ωστόσο, δύσκολα θα είναι στο αρχικό σχήμα. Σε ακόμη ένα παιχνίδι δεν υπολογίζεται ο μεσοεπιθετικός Οκριασβίλι (8/4). Εκτός είναι και ο τιμωρημένος χαφ Νταουσβίλι (12/0), ο εξτρέμ Ελουντού (11/1) και ο μπακ Αμπαρτζουμιάν (4/0). Επιστρέφει ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Τζουρ (2 συμ.).

(4-2-3-1): Λόρια - Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κορέια - Αρτυματάς, Χουσμπάουερ - Χριστοφή, Καλτσάς, Ντορ Μίχα - Μανιάς

Εκτίμηση

Η σημαντικότητα του αγώνα και για τις δύο ομάδες, μας προδιαθέτουν για ένα κλειστό παιχνίδι. Η Ανόρθωση όμως, έχει ένα λόγο περισσότερο να θέλει τη νίκη μετά τη νέα γκέλα στο πρωτάθλημα. Προσφέρεται στοιχηματικά το «διπλό», που σε συνδυασμό με το Under 4.5 ανεβάζει την απόδοση.