* Χειρότερη άμυνα στο πρωτ. (37 γκολ σε 23 ματς)

* 7/10 Under 2.5 στα τελευταία ματς πρωτ.
    * Χειρότερη άμυνα στα φετινά εκτός (23 γκολ σε 11 ματς)

• Καιρός: 16oC Αίθριος
    • Α' Γύρος: Καρμιώτισσα - Εθνικός Άχνας 1-1 (23/11)
    • Σχόλια: Χρήση VAR. Κεκλεισμένων των θυρών.

Σπουδαίο «διπλό» μέσα στην Λευκωσία για τον Εθνικό που απέδρασε από το «ΓΣΠ» κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (2-3). Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους, ο Ζάκπα, που πέτυχε δύο γκολ. Έστω κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ήταν πιο επικίνδυνος ο Εθνικός και έφερε «τούμπα» το ματς από το α' ημίχρονο μέσα σε ένα 6λεπτο. Αρχικά στο 32' ο Μαΐντεβατς ισοφάρισε με κεφαλιά, με τον Ζάκπα στο 38' να είναι ψύχραιμος σε τετ-α-τετ για το 1-2. Ισοφαρίστηκε στο 59' και στην πορεία κοίταξε περισσότερο να πάρει τον ένα βαθμό. Του δόθηκε όμως η ευκαιρία στο 87' και ο Ζάκπα με ωραία ατομική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ εκτός περιοχής. Δεύτερη νίκη στα τελευταία τρία ματς, που τον ανέβασε στους 19 βαθμούς και δείχνει ότι θα παλέψει με όλες του τις δυνάμεις να κρατηθεί στην κατηγορία.
    Δύο οι απουσίες για τον Ηλία Χαραλάμπους στη σημερινή αναμέτρηση. Εκτίει την τελευταία αγωνιστική της ποινής του ο Σάβιτς (Α, 14/0), ενώ τραυματίας είναι ο Κονέ (Ε, 13/0) και δεν υπολογίζεται. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Παπαγεωργίου (Μ, 19/2) που λογικά θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα. Κρατάει αρκετά πρόσωπα στην 11άδα ο Κύπριος τεχνικός, που δεν αναμένεται να προχωρήσει σε περισσότερες από μία-δύο αλλαγές.
    (4-2-3-1): Μπογκατίνοφ - Κυπριανού, Περατικός, Ντεϊβίσον, Χριστοφή - Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ - Ουάλι, Παπαγεωργίου, Ζάκπα - Μαΐντεβατς
    Παραλίγο να πάρει μία τεράστια νίκη η Καρμιώτισσα που δέχθηκε την ισοφάριση από τον Απόλλωνα στην εκπνοή (90+8', 1-1). Απόλυτα προσηλωμένη στο αμυντικό κομμάτι στο α' ημίχρονο, δέχθηκε αρκετές τελικές, όμως ο Τούμπας (9', 31', 35') κράτησε το μηδέν, ενώ είχε και σύμμαχο το δοκάρι στο 37'. Στην επανάληψη μπήκε πιο αποφασιστική, προειδοποίησε δύο φορές (59', 67') και την τρίτη... βρήκε δίχτυα με πλασέ του Ρομό (69'). Στην πορεία, έκλεισε τους χώρους όμως δεν άντεξε την πίεση των φιλοξενουμένων, καθώς ισοφαρίστηκε σε μία αδράνεια της άμυνας στο 90+8'. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία 7 παιχνίδια (0-4-3) και έχει χάσει έδαφος. Πλέον είναι στον πυθμένα με 18 βαθμούς.
    Σημαντική η απουσία του Μπαργκάν (Ε, 16/2), λόγω καρτών, για τον Χρύση Μιχαήλ, που όμως δεν αντιμετωπίζει κάποιο επιπλέον αγωνιστικό πρόβλημα. Επιστρέφει και ο Κυριακίδης (Τ, 12 συμμ.) που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του, όμως η παρουσία του Τούμπα (Τ, 8 συμμ.) με τον Απόλλωνα τον καθιστά φαβορί για να βρεθεί ξανά στην εστία. Ο Ι. Σάσι (ΜΕ, 22/8) αποφασίστηκε όπως εκτίσει την ποινή του την ερχόμενη αγωνιστική και ως εκ τούτου είναι διαθέσιμος.
    (4-2-3-1): Τούμπας - Στυλιανού, Μπαράνοφ, Ευσταθίου, Πέρετς - Βαλέντε, Ρέινολντς - Χατζηβασίλης, Νεοφύτου, Ι. Σάσι - Ρομό