* Πρώτη φορά παίζει με αλβανική ομάδα στην Ευρ.

• Διαιτητής: Rob Harvey
    • Καιρός: 34oC Ζέστη
    • Α' Γύρος: ΑΕ Λεμεσού - Βλάζνια: 1-0
    • Σχόλια: Επαναληπτικός αγώνας για τον 2o προκριματικό γύρο. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση νίκης με ένα γκολ διαφορά της Βλάζνια στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Προσπάθησε όσο μπορούσε η Βλάζνια κόντρα στην ΑΕΛ, όμως η ποιότητα του αντιπάλου ήταν αυτή που έπαιξε τον πιο καθοριστικό ρόλο στην ήττα με 1-0. Άντεξε στην πίεση των Κυπρίων στη μεγαλύτερη διάρκεια του α' ημιχρόνου ενώ ο Ζόγκοβιτς είχε και σύμμαχο τα δοκάρια σε δύο περιπτώσεις πριν δεχθεί το γκολ σε χρόνους καθυστερήσεων. Στην επανάληψη πρόσεξε περισσότερο ανασταλτικά, όμως επιθετικά ήταν ακίνδυνη με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει αναλλοίωτο. «Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δεν καθορίζει ποια ομάδα θα περάσει. Έχω πολύ μεγάλη πίστη ότι θα περάσουμε αλλά χρειάζεται σκληρή δουλειά», δήλωσε ο κόουτς Μπρντάριτς για το ματς. Βασικός αναμένεται να αρχίσει ο Λατίφι σύμφωνα με τον Σέρβο τεχνικό, ενώ δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.
    Κυνική εμφάνιση από την ΑΕΛ που πήρε το ζητούμενο κόντρα στη Βλάζνια και έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στην επόμενη φάση. Μπορεί να μπήκε νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, όμως αφότου ανέβασε στροφές και είχε δύο δοκάρια με Τσέποβιτς (33') και Έουλερ (43'), ο πρώτος δεν λάθεψε στην τρίτη της φάση στο 45+2'. Έψαξε και δεύτερο γκολ στο β' ημίχρονο χωρίς όμως αυτό να έρθει παρά τις προσπάθειες και τις ευκαιρίες των Σάντος (56') και Τόρες (78'). «Θα τα δώσουμε όλα για να περάσουμε. Έχουμε κάποια προβλήματα αλλά προέχει μόνο ο επαναληπτικός» είπε ο Ντούσαν Κέρκεζ για τον αγώνα, που δεν μπορεί να υπολογίζει στον Άντονι Γεωργίου που υπέστη θλάση. Παροπλισμένοι εδώ και αρκετό διάστημα οι Αντωνίου και Παπαφώτης.

Εκτίμηση
    Από το πρώτο παιχνίδι, φάνηκε πως η ΑΕΛ είναι ανώτερη ομάδα. Ωστόσο, άλλο το ματς στην Κύπρο και άλλο στην Σκόδρα μπροστά σε χιλιάδες φίλους της Βλάζνια. Το χαμηλό σκορ θα επαναληφθεί και αξίζει το ποντάρισμά μας στην Parimatch σε απόδοση 1.66.