Menu

Αρνητική η εικόνα της Νότιας Κορέας

ΗΝΙΝΝ
    +

Εστω και με αρκετή δόση τύχης, καταφέραμε να πληρωθούμε το Σάββατο, αφού πέρασε η ισοπαλία στο ημίχρονο στο ματς της Δανίας με το Περού, αν και χρειάστηκε ωστόσο να χάσει η τελευταία πέναλτι στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Χθες απείχαμε, αλλά σήμερα επανερχόμαστε.

Μικρό το πρόγραμμα συνολικά, όμως έχουμε τρεις αναμετρήσεις να ασχοληθούμε στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με την επιλογή μας να έρχεται από την αναμέτρηση της Σουηδίας με τη Νότιο Κορέα. Προφανώς και το βλέμμα μας πηγαίνει προς τον άσσο, μιας και οι Σουηδοί έχουν σαφώς περισσότερη ποιότητα από τα… τρεχαντήρια Ασιάτες. Ειδικά κιόλας μετά από την ήττα της Γερμανίας, η Σουηδία θέλει τη νίκη για να έχει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση και να βρίσκεται τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα με την άμεση ανταγωνίστριά της, το Μεξικό. Πρέπει να σημειώσουμε πάντως ότι δεν έχει νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της η εθνική Σουηδίας, μετράει μόλις μία νίκη στα 7 πιο πρόσφατα ματς της, με τα 8 από τα 9 πιο πρόσφατα ματς να έχουν εμφανίσει under 2.5.

Τουλάχιστον η Νότιος Κορέα είναι ακόμα χειρότερη και το έδειξε και στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, το φιλικό ματς με τη Σενεγάλη, από την οποία έχασε με 2-0 εύκολα, χωρίς να απειλήσει καν την αντίπαλό της. Γενικά όχι μόνο στα φιλικά παιχνίδια της, αλλά και στα πρόσφατα ματς για τα προκριματικά έδειξε να μην έχει τον τρόπο να απειλήσει αρκετα επιθετικά, την ωρα που στην άμυνα έχει κενά. Μόνο 2 νίκες έχει η Νότιος Κορέα στα 8 τελευταία παιχνίδια της! Ο άσσος βρίσκεται στο 2.12 στο stoiximan, θα τον ακολουθήσουμε.