Menu

Δεν ρισκάρει καμία τους

ΗΝΙΝΝ
    +

Σημερα θα μάθουμε το ποια θα είναι η 12η και τελευταία ομάδα η οποία θα συμπληρώσει το ρόστερ των συλλόγων που θα βρίσκονται στην Πρέμιερ Σκωτίας για τη σεζόν 2018-19, αφού διεξάγεται ο επαναληπτικός τελικός μεταξύ Πάρτικ Θιστλ και Λίβινγκστον.

Σημερα λοιπόν θα ξεκαθαρίσει το αν η Λίβινγκστον θα ακολουθήσει τη Σεντ Μίρεν στην μεγάλη κατηγορία, ή αν η Πάρτικ Θιστλ θα καταφέρει να ανατρέψει τα δεδομένα και να μείνει στα μεγάλα σαλόνια και την επόμενη χρονιά. Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ τους έληξε με 2-1 υπέρ της Λίβινγκστον, η οποία μάλιστα κατάφερε να κάνει και ανατροπή. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10ο λεπτό, 3 λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και τελικά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της νίκης και πλέον έχει προβάδισμα για την επικράτηση και την άνοδο.

Βέβαια σε αυτό το ματς δεν περιμένουμε ότι κάποια εκ των δυο ομάδων θα ρισκάρει ιδιαίτερα. Και ο λόγος είναι απλός. Η Πάρτικ Θιστλ βρίσκεται στο ρόλο της ομάδας η οποία θα πρέπει να ανατρέψει την κατάσταση. Στην ουσία βέβαια, αυτό που χρειάζεται είναι ένα γκολ όλο κι όλο για να πάει το ζευγάρι στην παράταση, μιας και ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ δεν βρίσκεται σε ισχύ. Αμυντικά έχει θέματα, αλλά πλέον θα… σφίξει το ζωνάρι, μιας και διακυβεύεται ολόκληρη άνοδος. Από την άλλη μεριά, η Λίβινγκστον δεν έχει λόγο να ανοιχτεί, θα δώσει χώρο στην αντίπαλό της και καθότι έχει αρκετούς καλούς και γρήγορους μεσοεπιθετικούς και επιθετικούς, θα προσπαθήσει να χτυπήσει στην κόντρα. Πρώτη και βασική μας επιλογή σε αυτή την αναμέτρηση είναι η ισοπαλία στο ημίχρονο, σε απόδοση 2.05 στο stoiximan.